ПРОДУКЦІЯ

Вийшов восьмий том Словника української  мови

Вийшов восьмий том Словника української  мови

Словник української мови в 20 томах охоплює загальновживану лексику сучасної української літературної мови, поширені терміни, діалектизми, усталені словосполучення. Джерела, використані в словнику, відображають лексику текстів художньої літератури, починаючи з кінця XVIII століття до наших днів, Біблії, народної творчості, публіцистики, науково-популярних і наукових праць, мови засобів масової інформації та ін.

Восьмий том Словника (Л - МІШУРНИЙ) містить 9115 словникових статей.


Представлено унікальний шестимовний металургійний словник

Словник металургійних термінів (українсько-грузинсько-російсько-англійсько-німецько-французький

18 травня 2017 року в Київському будинку вчених НАН України відбулися презентація двотомного видання «Українсько-грузинсько-російсько-англійсько-німецько-французький словник металургійних термінів» і науковий семінар «Міжнародний «Українсько-грузинсько-російсько-англійсько-німецько-французький словник металургійних термінів» – співпраця без кордонів»

Словник металургійних термінів: У 2 т.: Українсько-грузинсько-російсько-англійсько-німецько-французький / Гол. наук. ред. Б.Є. Патон ; гол. ред. Г.В. Кашакашвілі ; НАН України, РАН, НАН Грузії, РАПН, Грузинський технічний ун-т. – 1 електрон. опт. диск
(DVD-ROM) – К. : Фенікс, 2014 −

......................................

Розроблено (спільно з Інститутом електрозварювання ім. Є. О. Патона НАН України) й видано на лазерних дисках накладом 1000 примірників перший електронний тлумачний «Українсько-російсько-англійський термінологічний словник-довідник «Зварювання» із розширеними семантичними та ілюстративними функціями.

ДЕТАЛЬНІШЕ >>>

НАШІ ПОДІЇ

Практика студентів Київського інституту бізнесу та технологій

У травні 2017 року на базі Українського мовно-інформаційного фонду НАН України проходила практика студентів Київського інституту бізнесу та технологій під керівництвом кандидата технічних наук Максима Надутенка та кандидата економічних наук Олександра Ставицького. Студенти застосували здобуті знання на практиці та отримали неоціненний досвід для подальшої роботи.

ДЕТАЛЬНІШЕ >>>

Черкаські чиновники на іспитах з української

Як з’ясувалося, майже усі вони – 80 відсотків – із тестами впоралися на відмінно, хоча й кажуть, що було нелегко і що навіть згадали, як у студентські роки хвилювалися під час екзаменаційних сесій. Сергій Одарич, мер міста, відомий своїми оригінальними ідеями, є ініціатором проведення тестів. Він каже, що на цьому не зупиниться.

Працівники Черкаського міськвиконкому пройшли тести з української мови та на знання комп`ютерної грамотності.

Ідея провести таке тестування серед чиновників мерії виникла у міського голови Черкас Сергія Одарича. Каже, що набридли одні й ті ж помилки, неоковирні мовні конструкції підлеглих.

Найпоширеніші помилки – це помилки у звертанні до особи – відмінок, ім’я, по батькові як завгодно. Якщо якесь йшло не зовсім стандартне ім’я або по батькові, то, звичайно, фантазії безмежні.04.04 дуже поширена помилка «на протязі», досі «приймають участь», «проводять міроприємства»…

Випробування пройшли майже усі працівники міськвиконкому. Завдання з мови розробляли фахівці Черкаського національного університету ім.Хмельницького. Тести чиновники складали в аудиторіях цього ж навчального закладу. Багато хто з них пригадав свої студентські роки, кажуть очевидці, які бачили вирази облич екзаменованих з міської ради.

За результатами оцінювання, тести з української мови 80% службовців здали на відмінно, 20 % – на добре. Знання комп`ютерної грамотності оцінені майже так само.

Віра Назаренко, спеціаліст прес-служби міськвиконкому теж перевіряла свої знання.

"Тести були нескладні для людей з вищою освітою. Там цікаво так виходило, що нам сказали, що в тестах з чотирьох питань, варіантів тільки одне мало бути правильним і самі викладачі нас запевняли, що помилок ніяких нема. Я коли почала ці тести, то знайшла по дві відповіді, тобто побачила помилки".Ініціатор тестування, міський голова каже, що стежити за змінами у рідному правописі він не має часу. Багато читає, тому, каже, з грамотністю усе гаразд. Хоча нарікає, що сучасні засоби масової інформації не є взірцем чистоти української мови:

"Безумовно, протягом двох тижнів перед тестами, я бачив людей, які обкладалися книжками, ходили один до одного на поради. Як перша спроба я задоволений результатами тестування".

На жаль, я маю факти, коли були підказки, було списування. Тому на майбутнє безумовно ми зробимо набагато жорсткіші вимоги. Але повернення і прокидання інтересу до правильності мови я вже бачу по тій кореспонденції, яка до мене надходить.

Василь Маринкевич секретар Черкаської міської ради останній іспит складав двадцять років тому. До нинішнього, стверджує, ретельно готувався:

"Он у мене є Великий тлумачний словник сучасної української мови, то я передивлявся його. Цікаво було перевірити свої знання і це навіть передбачено постановою Кабінету Міністрів – один раз в чотири роки проводиться атестація працівників місцевого самоврядування".

Міський голова Черкас переконує, що з часом запровадить такі тести у конкурсах на заміщення посад та заохочуватиме підлеглих до вивчення іноземних мов.

ЛІНГВІСТИЧНИ ПОДІЇ

Термінологія і термінографія в Україні 2017


“ТЕРМІНОЛОГІЯ І ТЕРМІНОГРАФІЯ В УКРАЇНІ”

4–5 жовтня 2017 року в м. Хмельницькому в приміщенні Хмельницького національного університету відбувся розширений пленум Наукової ради “Закономірності розвитку мов і практика мовної діяльності” на тему “Термінологія і термінографія в Україні”.

Детальніше >>>


 

Термінологія і термінографія в Україні

21 вересня 2017 року на Львівській площі відбувся громадський щорічний захід Свято українського словника. Організатори: Український мовно-інформаційний фонд Національної академії наук України, Загальноукраїнський центр словникарства, Словникова комісія Міністерства освіти і науки України, Національний центр «Мала академія наук», ТОВ «Знання» України та книгарня «Словники України».

#Словники_України #UA_Dictionaries !


12 вересня 2017 року о 15.00 відбулося урочисте відкриття першого та єдиного в Україні Загальноукраїнського центру словникарства

На відкритті було представлено напрямки діяльності центру та основну продукцію Українського мовно-інформаційного фонду НАН України. Запрошуємо науковців, викладачів, студентів, вчителів, учнів шкіл для висловлення пропозицій та встановлення співпраці з Загальноукраїнським центром словникарства.

Детальніше >>>

організаційна структура

Директор - академік НАН України Широков Володимир Анатолійович

Заступник директора - кандидат філологічних наук, профeсор  Чумак Володимир Васильович

Вчений секретар - кандидат філологічних наук Заїка Наталія Михайлівна

ДЕТАЛЬНІШЕ >>>

СТАТТІ

Іспанські дзеркала української мовної та позамовної дійсності

М. О. Вакуленко

Є чимало подібного в Україні та Іспанії. Іспанці охоче відзначають, що наші країни порівнянні за територією, за населенням, навіть за корупційними схемами, які в недавньому минулому використовували чиновники для обкрадання населення обох країн.

Іспанія дуже неоднорідна за етнічним складом населення і його соціальним станом, і ця неоднорідність поширюється і на мови. У країні функціонують 5 мов: іспанська (кастельянська), галісійська, баскська, або евскера (euskera), каталанська, валенсійська. І шанобливе ставлення іспанців до кожної з цих мов помітне неозброєним оком

ДЕТАЛЬНІШЕ >>>

НАУКОВЕ ЖИТТЯ

Інтерв'ю президента Національної академії наук України академіка НАН України Бориса Євгеновича Патона

Джерело: газета "Голос України", №11 (6265), 22 січня 2016 року


Останнім часом багато говорять про неефективність
української науки. Скептикам порадимо порівняти
отримані результати з обсягами фінансування дослідницьких
установ. За цим показником наша наука —
одна з найефективніших у світі.

Детальніше >>>