3 грудня 2019 року в Будинку вчених Національної академії наук України відбувся масштабний науково-культурний захід –Урочиста академія «Світ ловив мене, та не спіймав…», який було проведено з нагоди 297-ої річниці від Дня народження Григорія Савича Сковороди.
Організаторами Урочистої академії «Світ ловив мене, та не спіймав…» виступили Національна академія наук України, Український фонд культури імені Бориса Олійника, Український мовно-інформаційний фонд НАН України та Київський будинок учених НАН України.
У рамках заходу було відзначено Свято українського словника та проведено презентацію нової редакції «Українського правопису», схваленого Кабінетом Міністрів України (Постанова № 437 від 22 травня 2019 р.), спільним рішенням Президії Національної академії наук України (Протокол № 22/10 від 24 жовтня 2018 р.) і Колегії Міністерства освіти і науки України (Протокол № 10/4-13 від 24 жовтня 2018 р.), затвердженого Українською національною комісією з питань правопису (протокол № 5 від 22 жовтня 2018 р.).
Відкрив урочисту академію словами привітання та вітанням від президента Національної академії наук України академіка НАН України Бориса Євгеновича Патона віцепрезидент НАН України академік НАН України Сергій Іванович Пирожков:
Шановні колеги! Дорогі друзі!
Дозвольте щиро привітати вас – учасників Урочистої академії «Світ ловив мене, та не спіймав…», яка проводиться з нагоди 297-ої річниці від Дня народження Григорія Савича Сковороди!
Постать Григорія Сковороди, мислителя, філософа, просвітителя і духовно вільної людини, уособлює кращі риси українського народу – потяг до знань, повагу до науки, волелюбність і толерантність.
Мені приємно зауважити, що в рамках сьогоднішнього заходу ми відзначаємо Свято українського словника та проводимо презентацію нової редакції Українського правопису, здійсненої фахівцями Національної академії наук України та Міністерства освіти і науки України.
Бажаю всім учасникам Урочистої академії «Світ ловив мене, та не спіймав…» міцного здоров’я і творчої наснаги для здійснення ваших найсміливіших задумів на благо рідної України!
З повагою,
Президент Національної академії наук України
академік НАН України Б. Є. ПАТОН
Київ, 3 грудня 2019 року
Духовний гімн України «Боже, великий, єдиний!» (слова Олександра Кониського, музика Миколи Лисенка) надихнула учасників заходу на творчий вечір. Академік Володимир Широков оголосив вступне слово, наукова співробітниця Українського мовно-інформаційного фонду НАН України Маргарита Надутенко ознайомила з програмою заходу.
Друга частина заходу – Свято українського словника – була присвячена презентації паперових та електронних словників Українського мовно-інформаційного фонду, з якими можна було ознайомитися на виставці та під час презентації. Сергій Панченко – один із засновників Свята українського словника, розповів про історію виникнення та традицію цього Свята.
«Презентація нової редакції «Українського правопису» була третьою частиною Урочистої академії. Співголова Української національної комісії з питань правопису професор Максим Стріха, голова робочої групи з укладання Нової редакції член-кореспондент НАН України Світлана Єрмоленко та члени робочої групи з укладання нової редакції Правопису Анатолій Загнітко та Богдан Ажнюк презентували авторизоване видання Українського правопису 2019 року, наголосивши на його високих наукових стандартах та важливості для українського суспільства.
Четверту частину заходу «Літературно-пісенна композиція «Сад божественних пісень» Григорія Сковороди» (автор сценарію Віра Мельник) виконали дуети «Сестри Галина та Людмила Турчак» і «Простір музики» (Ігор Якубовський та Сергій Мороз), зачарувавши гостей Урочистої академії глибокою філософією та неповторною поетикою великого українського мислителя, думки якого через майже три сотні років надзвичайно актуально звучать і сьогодні. Дякуємо авторам музики Володимиру Широкову, Ігорю Якубовському та Сергію Морозу за чарівні мелодії!
П’ятою, заключною, частиною заходу стало прийняття Звернення учасників Урочистої академії до керівників України:
ЗВЕРНЕННЯ
УЧАСНИКІВ УРОЧИСТОЇ АКАДЕМІЇ
«СВІТ ЛОВИВ МЕНЕ, ТА НЕ СПІЙМАВ…»
ДО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ В. О. ЗЕЛЕНСЬКОГО,
ПРЕМ’ЄР-МІНІСТРА УКРАЇНИ О. В. ГОНЧАРУКА,
ГОЛОВИ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ Д. О. РАЗУМКОВА
ВЕЛЬМИШАНОВНІ
ВОЛОДИМИРЕ ОЛЕКСАНДРОВИЧУ,
ОЛЕКСІЮ ВАЛЕРІЙОВИЧУ,
ДМИТРЕ ОЛЕКСАНДРОВИЧУ!
Ми, учасники Урочистої Академії «Світ ловив мене, та не спіймав…», яка відбулася з нагоди Дня народження Григорія Савича Сковороди3 грудня 2019 року в Будинку вчених НАН України, звертаємося до вас – вищих керівників Української Держави, щоб наголосити на важливості гуманітарних та духовних напрямів нашого народного розвитку на сучасному, надзвичайно бурхливому етапі буття світової цивілізації.
Питання мови та культури в сучасному світі набувають все більшої ваги та значення. Крім суто гуманітарного, мова все виразніше перетворюється на технологічний чинник, який має дуже великий вплив на розвиток цифрової мереже-центричної цивілізації, стає фактором не лише культури, але й національної безпеки.
В Україні зусиллями провідних учених і фахівців створено засади національної словникової бази, яка вже зараз має статус наукового об’єкта, що є національним надбанням України. Сформульовано концепцію Всеукраїнського лінгвістичного діалогу, покликаного забезпечити безконфліктне розв’язання мовних проблем.
Але необхідно зробити подальші кроки в напрямі рішучого піднесення рівня інтелектуалізації інформаційних систем, прогресу в галузі створення сучасних високо-ефективних засобів і технологій опрацювання природномовної інформації, інтеграції до світового мовно-інформаційного простору.
Впевнені, що майбутнє України як авторитетної і поважаної висококультурної держави буде визначатися рівнем опанування українцями передових технологій,
передусім – лінгвістичних.
Звертаємося до Вас, шановні керівники Української Держави, із закликом:
– Будьмо гідними пам’яті великого українського просвітителя-філософа Григорія Сковороди!
– Просимо вас – вищих керівників Української Держави вжити рішучих та ефективних заходів у галузі розвитку високоінтелектуальних лінгвістичних технологій, які є запорукою модерної цивілізаційної еволюції України!
ПРОПОЗИЦІЇ
УЧАСНИКІВ УРОЧИСТОЇ АКАДЕМІЇ
«СВІТ ЛОВИВ МЕНЕ,ТА НЕ СПІЙМАВ…»
м. Київ, 3 грудня 2019 року
1. Затвердити і реалізувати на державному рівні комплекс заходів на період 2020-2022 рр. з метою достойного відзначення 300-річчя від дня народження Григорія Савича Сковороди (3 грудня 1722 р.).
2. Внести зміни до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» в частині юрисдикції та повноважень Національної комісії зі стандартів державної мови. З метою забезпечення належного наукового та методичного рівня роботи підпорядкувати Національну комісію зі стандартів державної мови Національній академії наук України і ввести її до структури Академії.
3. З метою забезпечення сучасного інформаційного рівня державної роботи в Україні вважати за необхідне створення системи логіко-лінгвістичної експертизи нормативно-правової бази України. Вважати першочерговими завданнями української держави, найважливішими аспектами її цифрової трансформації (цифровізації) створення Лінгвістичного корпусу нормативно-правової бази України та Державного тезаурусу України як неперервно еволюціонуючої лексикографічної системи – максимально повного семантичного лексикону мовних одиниць, що функціонують у нормативно-правових актах України. З метою реалізації цих завдань на належному науково-технологічному рівні створити в системі Національної академії наук України Інститут лінгвістичної експертизи нормативно-правової бази.
4. Заснувати на державному рівні систему громадської та наукової взаємодії – «Всеукраїнський лінгвістичний діалог» як розподілену соціально-професійну мережу суб’єктів та об’єктів національного мовно-інформаційного процесу із включенням до нього сучасних віртуалізованих інструментів лінгвістичного дослідження, лінгвістичних ресурсів та лінгвістичної інфраструктури.
Урочиста академія майстерно поєднала презентацію наукових досягнень та літературно-пісенні композиції, які мають особливе звучання для сучасної України.
Щиро дякуємо усім учасникам Урочистої академії
«Світ ловив мене, та не спіймав…» з нагоди 297-ої річниці
від Дня народження Григорія Сковороди!
До нових науково-творчих зустрічей у теплому та затишному товаристві талановитих науковців та діячів культури!